Bez kategorii

Czy dosięgnie?

By 5 lutego 2018 No Comments
czy dosięgnie

Tytuł:
„Czy dosięgnie?”

Autor:
Taro Miura

Wydawnictwo:
Tako

Czy dosięgnie? To pytanie nurtuje czytających książeczkę japońskiego autora i rysownika Taro Miura. Obserwujemy pracę dźwigu, podnośnika widłowego, wozu strażackiego, betoniarki… Napięcie i dramaturgia rosną z każdą stroną 😉 I w końcu, gdy wydaje się, że tym razem się nie uda… No, ale nie będę pozbawiać Was suspensu 😉

Na punkcie tej książki oszaleją chłopcy, którzy przeżywają fascynację maszynami, ale to tak naprawdę książka dla każdego dziecka. Przecież z córeczkami też mijacie budowy, roboty drogowe. Jest okazja porozmawiać, pokazać co jak działa, do czego służy. Wzrok najmłodszych przyciągną kontrastowe oparte na prostych bryłach obrazki.

Taro Miura, którego dzieła wyróżnia charakterystyczny minimalizm, ma na koncie ilustracje do wielu książek, wyraźnie jednak lubi tematykę pojazdów roboczych, bo przygotował dla małych czytelników już trzy pozycje w serii. Oprócz opisanej przeze mnie, być może zainteresują Was też pozostałe: „Hej ho!” oraz „Zostaw to mnie”.

Jak wykorzystać tę książeczkę?

– Z młodszymi dziećmi można poćwiczyć odgłosy budowy: stuk, stuk, wrr, wrr albo nazywać kolory pojazdów.

– Ze starszymi dziećmi można porozmawiać jakie różne zawody wykonują osoby pracujące na budowie. Warto przy okazji podkreślić, że praca każdej osoby jest równie ważna: zarówno architekta, który projektuje budynek, jak i osoby, która robi pod niego wykop.

– Odtworzenie kształtów maszyn podczas rysowania może być dosyć trudne, ale czemu nie mielibyście stworzyć własnych, zmodyfikowanych ich wersji? 😉