Świat

Kto mieszka w tym domku?

By 8 lutego 2018 No Comments

Tytuł:
„Zakątki czyli kto tu mieszka?”

Autor:
Michalina Rolnik

Wydawnictwo:
Dwie Siostry

Nowi przyjaciele z 20 krajów świata! W taką podróż zabiera nas Michalina Rolnik w książeczce „Zakątki, czyli kto tu mieszka?”. Poznajemy dzieciaki i przyglądamy się ich domom: od igloo Nanuk z Grenlandii po dom na palach Mali z Tajlandii.

W książce niestety nie znajdziemy dodatkowych informacji, jednak same ilustracje mówią tu wiele. Poza tym są świetne – minimalistyczne a jednocześnie bogate, intensywnie kolorowe a jednak harmonijne i stonowane.

Niektóre prezentowane na elementy są unikalne dla danej kultury, jak bumerang w rękach mieszkającego w Australii Daku, ale możecie zauważyć też podobieństwa, np. wachlarz, który pojawia się zarówno u Ines z Hiszpanii jak i u Ami z Japonii, czy instrumenty – znana każdemu z nas gitara, na której tu gra Manolo z Meksyku czy mniej oczywista trutruka prezentowana przez Pire z Chile.

Nie brak tu także polskiego akcentu – Hania mieszka w malowanej chacie i dumnie nosi piękny strój łowicki… No właśnie, patrząc na rodzimy przykład dociera do nas, że choć wszystkie przykłady domów i ubiorów są autentyczne, to w części przypadków raczej tradycyjne niż aktualne. Czy jednak chcielibyśmy oglądać książeczkę, w której wszyscy żyjący w zglobalizowanym świecie mieszkają albo w blokach, albo najprostszych domach z pustaków? A to przecież widok spotykany w bardzo wielu krajach. Z nieco starszym dzieckiem warto poruszyć ten wątek. Możecie wyszukać w Internecie zdjęcia z przywoływanych w książce lokalizacji (przy okazji zapraszam na mojego bloga podróżniczego www.dunia.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo przykładów) albo wybrać się na spacer po wybranych miastach w danych krajach za pomocą… Google Street View.

Jak wykorzystać tę książeczkę?

– z najmłodszymi dziećmi możecie pokazywać gdzie przedstawione na ilustracjach dzieci mają oczy, nos, włosy itd., nazywać kolory lub wyszukiwać elementy w konkretnym kolorze

– ze starszym dzieckiem mamy okazję porozmawiać o tradycjach, strojach, a także klimacie, który na nie wpływa

– może z Waszym dzieckiem narysujecie przedstawiciela Waszej rodziny w typowym stroju i przy Waszym domu?

– może wymyślicie dodatkowe strony do książeczki, dotyczące mieszkańców krajów, które się w niej nie pojawiają?